FILIP BANÍK SNOWBMX VIDEO + INTERVIEW

Filip Baník sa túto zimu zúčastnil všetkých 3 kôl IndoorCupu a získal celkové prvé miesto. Filip tento rok veľa jazdil vo svojom domácom skateparku v Námestove, kde sa s miestnou partou pustili aj do dostavby veľkej U rampy, ktorá bola rozostavaná. Veľká, cez 3 metre vysoká rampa bude dokončená na jar a stála veľké množstvo energie a určite bude stáť za to. Na jar môžete od Filipa čakať na video zo stavby a z prvého jazdenia.

Filip Baník Snow BMX 2017 + Hala Šurany Riding

Aktuálne išiel Filip na zimnú brigádu do Rakúska, kde jazdí na snowscoote a pracuje na vysokohorskom hoteli Berghotel rudolhshutte -Weisse.

Nazdar Filip, aký bol pre teba rok 2017, čo zaujímavé sa ti prihodilo ?

Sevas rok 2017 bol super, veľa jazdenia, budovania, tripovania. Za zmienku stoji určite trip do Barcelony s Junkride partou, kde sme si užili krásnych slnečných 10 dní kúpania, jazdenia a všetkého TOP! Ďalšia vec ktorá stojí za zmienku, je dokončovanie Sk8parku Námestovo. Postavili sme najväčšiu betónovú rampu a tým pádom dokončili náš park, ktorý je prakticky najväčší a najzábavnejší betoňák na Slovensku. Tento rok sa v ňom pôjde jedno z official kôl pohára fBMX 2018 ! Takže sa máte načo tešiť ;)

Skatepark Námestovo

Betónovanie je veľmi náročné a obzvlášť v zlom počasí, alebo keď je málo brigádnikov. Niekoľko krát sme si to už vyskúšali. Ako ste zvládali dostavbu parku v NO ?

Budovanie rampy bolo veľmi sick, mesto si uvedomilo že chce dokončiť park v polovici septembra. Museli sme teda betónovať aj vo veľmi ťažkých podmienkach, keďže na Orave už v polke septembra začína mrznúť … Po 3 mesačnom boji s prírodnými živlami ako sú sneh, mráz, dážď, sme to nakoniec v polke Decembra dokončili do 95%. Neviem sa dočkať, je to fakt kus roboty a niekedy som tam makal aj sám, boli to pre mňa veľmi ťažké dni . Ale dosť som sa naučil čo sa týka výstavby parkov a práce s lešteným betónom. Veľká vďaka pánovi Ogurčákovi.

INDOOR CUP Šurany

Ako hodnotíš INDOOR CUP v našej hale v Šuranoch?

Paráda, úroveň šla dosť hore, hala je TOP ľudia majú kde jazdiť aj v zlom počasí. Som rád že už bol pohár aj oficiálne cez cyklistický zväz, a o BMX bude na Slovensku dúfam viac počuť a možno tu niekto pôjde aj na olympiádu hehe. Na CUPe si sa zúčastnil všetkých 3 kôl aj s mladými námestovskými talentmi, ako sa im darí ? Áno, bol som na všetkých 3 kolách, čo bolo pre mňa aj dosť šoférovania zo severu na juh, brať aj detská. Najazdil som tak 2000 km čisto za Indoor cup ale stálo to za to. Chalani Tomáš a Marek jazdia u nás v parku v NO dosť často, celé leto chodili trénovať od rána do večera. Chalanom som sľúbil že ich zoberiem na Majstrovstvá Slovenska, nech vidia atmosféru a celkový priebeh takej akcie, odjazdili, nezranili sa, a aj sa umiestnili, som s nimi spokojný a gratulujem im. Som si istý že o nich ešte budeme počuť !

Mlaďasi z Námestova si išli naozaj super a držíme im palce. Len nech pribúda viacej takýchto mladých killaz!

Práve sa nachádzaš v rakúskych Alpách, ako sa ti tam jazdí na snowscoote ?

Parádne, nepoznám lepšie odreagovanie sa cez zimu ako držať riadítka v ruke a jazdiť powder v alpských podmienkach. Jazdím aj na snowboarde (cca 14 rokov) a minulý rok som si poriešil cez Junkride môj prvý snowbike JYKK. Je to veľká zábava a príjemná zmena od klasického jazdenia na kolesách. Najviac ma baví jazdiť freeride mimo zjazdoviek, je to pre mňa úplne najväčší orgazmus keď zjazdím kopec, ktorý som si musel vyšlapať.

Baník na snowbiku JYKK ONE

V čom je snowscoot podobný k BMX ?

No asi v tom že má vidlicu, rám a riaditká presne totožné s tým čo mám na BMX , čo je vlastne viac ako 50%. Dávam si na tom tie isté triky ako na BMX – tailwhipy, barspiny, tabletopy… Takže snowbike, nie snowscoot hehe.

Tiež si myslím že by to mal byť skôr snowbike, nie snowscoot. Je to super vecička ! Aké máš plány do sezóny 2018 ?

Jazdiť, trénovať mladú generáciu, budovať parky, cestovať , jazdiť contesty, hlavne spoznávať nové miesta a ľudí a byť spokojný a šťastný s riaditkami v ruke !!!

Filip V pracovnom nasadení

Filip Baník Snow BMX