MICHAL KOVAČOVIČ CHINA WORLD CHAMPIONSHIP INTERVIEW

Michal Kovačovič sa nedávno zúčastnil svetových BMX závodov v Číne, kde sa počas dvoch víkendov za sebou odohrali Majstrovstvá sveta vo freestyle BMX PARK a finále Svetového BMX PARK Pohára FISE. Je skvelé že aj s podporou Slovenského zväzu cyklistiky sme tu mohli mať aspoň jedného reprezentanta zo Slovenska. Mišo tu zažil kopec zážitkov a mal môžnosť jazdiť so svetovými jazdcami na svetovom závode. Sleduj interview, fotky, videjko a jazdi ! Dúfame že budeme vídať na svetových závodoch stále viac Slovenských jazdcov !

Michal vitaj späť na Slovensku, aké sú tvoje dojmy z Číny ?

Čauuuu! Fuuuu no ako sa to vezme. Asi stačí povedať že neopísateľné. Dá sa tam zažíť naozaj veľa zaujívmavých vecí. Nižšie sa dozvieš viac!!

Ako vyzerá život v uliciach Číny, poprípade povedz nejaký konkrétny zážitok ?

Všetko naraz! Nikdo nedodržiaval predpisy každých 5 sekúnd si počul trúbenie a mumlanie… Zážitkov mam nehorázne veľa hlavne také, keď je úplne normálne prechádzať stredom 4 prúdovej križovatky v plnej premávke a nikomu to nevadí…

 

Ako nám vysvetlíš tie Insta storýčka kde rozbíjate čínske bicykle ?

Hahahahaha poviem to takto. Nieje pravda. Bicyklov padlo dosť ale nenazval by som to ničením. Po pravde bolo tých bicyklov toľko, že nikto si toho ani nevšimol. Boli na každom rohu až som sa bál, že to bolo až choré ale potvrdzujem že potom ako som dorazil domov, bicykle nikde neboli (smiech)… teda… Mohli ste si všimnúť na instastory @michaelberan že Berry to trosku nachytal a po pár dňoch sa mu ukazovali na každom rohu! :D

Existuje v miestach kde si jazdil aj nejaká lokálna partia bikerov ?

Snažili sme sa dačo také nájsť ale bezvýsledne. Internet je tam nulová šanca a dorozumieť sa anglicky tiež! Čiže sme ostali medzi 10 milión ľuďmi sami hľadajúc nejaký park.. Narazili sme na local bmx shop aka OG chinese Junkride môžete vidieť v @gopro vidku… Ale ani tam sme sa k ničomu nedostali…

Aká bola atmosféra na finále FISE a Majstrovstvách sveta ?

Horšia ako na Junkride Cupe. Všetko bolo moc “official” nikto moc nekričal a tí Číňania nechápali už len keď videli Európanov… Keď to mám ale porovnať, FISE bolo lepšie. Bolo to na otvorenom priestranstve a bolo tam milión ľudí!

Vyšlo ti jazdenie podľa predstáv ?

Hahahah kiežby áno!! Ale musím povedať že už sa to lepší. Začínam si zvykať na tie parky ale furt to nieje ono! Preto by som rad doporučil mladým Slovákom zúčastniť sa v Budapešti ďalší rok! Ešte to síce nebolo oficiálne ale mali sme FISE meeting a bola tam aj Budapešť! Lebo rozdiel je ten že na akciách ako je FISE sú prekážky o polovicu väčšie a je  to naozaj ťažšie zrazu jazdiť taký park. Mne sa to konečne darí ovládať a presadiť sa v takom parku ale aj tak hodina a pól medzi 40 jazdcami ešte v tej skupine čo som bol ja (prikladám foto) nebolo až také ľahké. V celkovom hodnotení som skončil okolo 40 miesta zo 150 jazdcov… Čo nieje až také zlé ale že by som bol zo svojho jazdenia nadšený povedať nemôžem, práve že skôr sa hanbím… (Preto som to nezdieľal)

 

Najlepší zážitok z tripu ?

Fuuu to sa nedá popísať. Tých je veľa že si ani nespomeniem! Všade bol zážitok. Už len že si na hoteli a so všetkými sa stretneš v saune (Daniel Sandoval, Nick Bruce) a tak alebo hráš s Baldockom pingpong a proste užívaš si každú chvíľu s kamarátmi… Najviac som trávil čas s @jakubnemecbmx @michaelberan @krystof_odehnal. S nimi som sem priletel a prvý týždeň sme márne hľadali ubytko s @kubahejl_mtb, ktorý tu bol len týždeň a po týždni mi prišli @roommates @marinrantes z Chorvátska a @matejzan!  Čiže fakt už len toto boli super zážitky! Diky!

Ako vidíš BMX v budúcej sezóne po zmenách okolo olympiády, svetového pohára a podobne ?

Veľa sa toho mení, veľa toho prichádza a aj odchádza! A to hlavne, čo odchádza je slovo “freestyle” ale verím tomu že to nezanikne a nebude to zachvíľu jak šach alebo plávanie… Zároveň toho veľa prichádza, čo je pre naše malé krajiny super lebo tým pádom že už je to UCI tak to spadá aj pod zväz cyklistiky a ten sa nám od tohoto roku snaží pomáhať. Takže ja dúfam že sa to všetko posunie a bude nás viacej! Ale inak zatiaľ som si zasadné zmeny nevšimol. Jednou vecou je antidoping s čoho som bol dosť prekvapený že aj tým že si dáš panadol rapid tak ti test vyjde pozitívne a druhov je ze Logan Martin dostal dres ako na Tour De France! Inak bolo všetko ako na FISE ktoré fakt odporúčam navštíviť! Je to fakt závod na úrovni a dá vám to nejaké tie skúsenosti do vášho BMX života!

GOPRO video z Číny